5 najsłynniejszych neonów na świecie

Chyba nikt nie wyobraża sobie wielkich miast bez ulicznych neonów. To właśnie one sprawiają, że wydają się tętnić życiem nocą, nawet wtedy, gdy jest na nich niewielu przechodniów. Obecnie tradycyjne neony w wielu miejscach zostały zastąpione wielkimi podświetlanymi billboardami i ekranami LED. Dla estetyki ulic to ogromna strata – tradycyjne neony uważane są bowiem za małe dzieła sztuki. Które z nich, naszym subiektywnym zdaniem, zapisały się na kartach historii?

Sklepienie kaplicy w Madison Square Garden

Oświetlenie sklepienia kaplicy w Madison Square Garden można uznać za jeden z pierwszych neonów, chociaż jego budowa różniła się od tych, które znamy dzisiaj. W 61-metrowych rurkach Daniel MacFarlan Moore (amerykański uczony) w 1896 roku umieścił azot z dwutlenkiem węgla. Nietypowe rozświetlenie sklepienia kaplicy przyniosło mu światową sławę. Zainspirowało też inne osoby, do tworzenia neonów.

Zig Zag autorstwa Sonji Delaunay

Drugim ważnym projektem, który zmienił sposób postrzegania neonów reklamowych, był Zig Zag Sonji Delaunay. Artystka stworzyła swój neon nie jako konstrukcję oświetleniową, nie miał on też być reklamą. Zig Zag od początku miał być tylko i wyłącznie dziełem artystycznym. Neon powstał w 1923 roku, a od tamtej pory do estetyka neonów stała się nie mniej ważna, niż ich funkcjonalność.

„Siatkarka” w Warszawie

„Siatkarkę” zna prawdopodobnie każdy Warszawiak, któremu zdarza się przejeżdżać przez plac Konstytucji. Dla wielu osób jest on jednym z symboli stolicy. Neon powstał w 1961 roku, a jego pomysłodawcą był Jan Mucharski. Neon zniknął z placu Konstytucji na jakiś czas, gdy w mieście zaczęły pojawiać się bardziej nowoczesne reklamy. Został jednak poddany renowacji i wrócił na swoje miejsce – w którym świeci do dziś. Warto wspomnieć, że w Warszawie znajduje się muzeum neonów, gdzie można obejrzeć neony, które nie miały tyle szczęścia, co „Siatkarka”.

„Dobre Maniery” na Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki

Kolejnym neonem, o którym chcielibyśmy wspomnieć, jest napis „dobre maniery”, umieszczony na budynku Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Neon powstał niedawno i pełnie dwie funkcje. Po pierwsze, nawiązuje do dawnego stylu ulicy Grodzkiej, pełnej kolorowych neonów, o wyjątkowym, wielkomiejskim charakterze. Neon jest też hołdem dla Stefana Themersona, awangardowego artysty pochodzącego właśnie z Płocka. Jest on patronem tego ośrodka, a słowa „dobre maniery” nawiązują do powieści jego autorstwa.

Neony na Times Square w Nowym Jorku

Gdy rozmawia się o neonach, nie da się nie wspomnieć o rozświetlonym nimi Times Square w Nowym Jorku. Co prawda, większość neonów obecnie zastąpiły ogromne billboardy, które jednak i tak przesądzają o „kultowości” tego miejsca. Niewiele osób potrafi sobie wyobrazić, że nagle mogłyby one wszystkie zniknąć. A jednak! Okazuje się, że większość z nich przekracza dopuszczalne rozmiary znaków, jakie mogą stanąć przy amerykańskiej drodze. Władze miasta wraz z władzami federalnymi cały czas zastanawiają się, jak rozwiązać ten dylemat zgodnie z prawem, jednak bez ponoszenia strat przez Nowy Jork.

Wróć do bloga