Co zrobić ze zużytymi literami reklamowymi?

Litery reklamowe umieszczane głównie na fasadach budynków, ale także we wnętrzach, mogą być produkowane z przeróżnych materiałów, dlatego nie ma jednej uniwersalnej wskazówki, co zrobić ze zużytymi literami reklamowymi. Jeśli jednak są to konkretnie litery podświetlane, to niezależnie od tego, z czego są wyprodukowane, powinniśmy je traktować jako elektrośmieci, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczne.

Litery reklamowe podświetlane należy traktować jako elektrośmieci

Jeśli chcemy pozbyć się zużytych podświetlanych liter reklamowych, powinniśmy traktować je jako elektrośmieci, czyli tak jak np. lampy, świetlówki, LEDy, oprawy oświetleniowe. Nie możemy ich zatem wyrzucać do śmietnika, ponieważ to niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Warto wiedzieć, że wyrzucanie elektrośmieci (nawet niewielkich) do kontenera na odpady zmieszane lub inne można dostać karę i to naprawdę wysoką. Litery reklamowe podświetlane należy oddać do punktu zbierania elektrośmieci lub skorzystać z usługi odbioru. Najlepiej sprawdzić lokalnie, gdzie w naszej okolicy można oddać zużyty sprzęt, dopytać o zasady przywozu/odbioru i załatwić sprawę tak, jak będzie nam wygodnie.

Niepodświetlane litery reklamowe najczęściej traktujemy jak odpady zmieszane

Niepodświetlane litery reklamowe produkujemy na przykład ze styroduru, PCV, MDF, z aluminium, mosiądzu, dibondu, czy plexi. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w literach reklamowych są też zwykle elementy z innych materiałów, chociażby stalowe części, które służą do montażu. W związku z tym niepodświetlane litery reklamowe najczęściej traktujemy więc jak odpady zmieszane. Do kontenerów i pojemników na tworzywa sztuczne wrzucamy na przykład wszelkie plastikowe opakowania, ale też wielomateriałowe odpady opakowaniowe jak kartoniki po mleku i napojach, żelazny złom i metale kolorowe, ale litery reklamowe zaklasyfikujemy jednak jako odpady rozbiórkowe, a zgodnie z krajowymi wytycznymi takich elementów nie należy wrzucać do żółtych zasobników.

Wróć do bloga