Dlaczego litery na szyldach świecą? Metody podświetlania

Działanie reklamy zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma jej nośnik oraz widoczność. Podświetlane litery, które są zauważalne tak w dzień, jak i w nocy niezależnie od pogody, rzucają się w oczy bardziej niż płaskie, drukowane banery. Jeśli zdecydowałeś się na taką formę reklamy, tutaj przeczytasz, jakie są sposoby na nadanie efektów świetlnych.

Podświetlenie liter

Wielkość i styl liter, a także sposób ich podświetlenia powinny być dopasowane do charakteru miejsca, w którym będą powieszone. Takie napisy można podzielić na kilka rodzajów. Nowoczesnym i efektownym rozwiązaniem są litery 3D, które przykuwają uwagę swoją przestrzennością. Każdy z elementów musi być indywidualnie zaprojektowany przez specjalistów, dzięki czemu całość daje oszałamiający efekt z dbałością o każdy szczegół. Litery wykonuje się z lekkich i wytrzymałych materiałów, np. aluminium, plexi lub PCV. Podświetlenie, które ma pracować przez wiele godzin lub przez całą dobę, musi być ekonomiczne w utrzymaniu, dlatego w tym celu stosuje się energooszczędne diody LED.

Dodatkowe efekty

Nie tylko pojedyncze litery się podświetla. Do wyboru jest kilka innych ciekawych rozwiązań. Ciemne napisy można podświetlić od tyłu w kierunku ściany, co umożliwia nadanie efektu halo, czyli świetlistej aureoli. To doskonały sposób na to, by litery były widoczne z daleka, a przy tym nie oślepiały. Kolejnym sposobem na podświetlenie jest efekt black & white, który działa w zależności od pory dnia i nocy. W ciągu dnia napis jawi się jako czarne lico, natomiast po zmroku świeci na biało. Można to zastosować tylko w przypadku czarnych napisów i logotypów. Podobnie jak w literach 3D, źródłem światła są specjalne moduły LED-owe.

Rodzaje kasetonów

W kasetonach lico produkowane jest przeważnie z mlecznej plexi, a grafikę nakłada się za pomocą folii samoprzylepnej. Kasetony świetlne są obecnie bardzo popularne, dlatego występują w różnych rodzajach. Można je wytwarzać z blachy i profili aluminiowych pomalowanych na dowolny kolor palety RAL. Do ich produkcji używa się także dibond, czyli wielowarstwową płytę kompozytową, która pochodzi z połączenia aluminium i rdzenia polietylenowego. Chociaż nie przepuszcza ona światła, za pomocą lamp LED i frezowania tego materiału uzyskuje się różne techniki świetlne. Innymi materiałami kompozytowymi używanymi do produkcji kasetonów są alucobond, tubond i plabond, a także MDF. Kasetony można uatrakcyjnić poprzez nadanie literom form wypukłych. Ciekawym rozwiązaniem są także kasetony semaforowe, czyli dwustronne reklamy montowane na wysięgnikach lub samodzielnych konstrukcjach. Oświetla się je za pomocą diod LED lub świetlówek.

Neony

Popularne w latach 60. I 70. neony przyciągały wzrok nietypowymi kształtami napisów i barwami, które uzyskiwało się przez wypełnienie ich odpowiednim gazem. Pojawienie się tanich w produkcji i utylizacji nowych form oświetlenia niemal zupełnie wyparło neony z rynku, lecz teraz ponownie wracają one do łask. Nowoczesne technologie umożliwiają produkowanie neonów z gwarancją na wiele lat. W tym celu stosuje się bezbarwne szkło wypełnione neonem lub rurki z mieszanką gazów i luminatorami w celu uzyskania większej gamy barw. Mocniejsze kolory otrzymuje się poprzez zabarwienie szkła. Jest to forma podświetlenia działająca na innej zasadzie niż powyższe rozwiązania, lecz z pewnością przyciągnie mnóstwo zaciekawionych osób.

Wróć do bloga