Kilka informacji o przyciemnianiu szyb w samochodach

Jeszcze do niedawna przyciemniane szyby w autach kojarzyły się głównie z amerykańskimi filmami o gangsterach. Na szczęście czasy się zmieniają i dzisiaj coraz większa ilość kierowców decyduje się na wykonanie tego zabiegu w swoich samochodach. Jak wygląda przyciemnianie szyb w aspekcie prawnym i jakie są jego główne zalety?

Przyciemnianie szyb a polskie prawo

Przyciemnianiu szyb w samochodach od samego początku towarzyszyły duże kontrowersje. Oczywiście większość z nich dotyczyła tego, czy zabieg jest w ogóle legalny. Należy jednak już na samym początku zaznaczyć, że każdy właściciel pojazdu ma pełne prawo do tego, żeby przyciemnić w nim szyby, pod warunkiem, że spełni kilka odgórnych warunków. Pierwszym i najważniejszym jest użycie odpowiedniego materiału. Warto wiedzieć, że polski ustawodawca zabronił używać do tego zabiegu folii wykonanej z materiału lustrzanego. Zakaz wynika z właściwości materiału – folia odbija światło, a co za tym idzie może doprowadzić do chwilowego oślepienia kierowców i zagrozić panującemu na drodze bezpieczeństwu. Należy również zdawać sobie sprawę, że przepuszczalność światła w szybie czołowej musi wynosić minimum 75%, a w szybach bocznych 70%. Jeżeli wartości zostaną zmienione, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że auto nie przejdzie pomyślnie przeglądu, a w razie wystąpienia kontroli drogowej kierowca zostanie ukarany mandatem.

Zalety przyciemniania szyb w samochodach

Posiadanie przyciemnianych szyb w aucie zwiększa przede wszystkim poczucie komfortu podczas jazdy. Używana podczas zabiegu folia cechuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza podczas upalnych dni, ponieważ dzięki przyciemnianym szybom kokpit auta nagrzewa się znacznie wolniej i w o wiele mniejszym stopniu. Folia to również doskonałą ochrona przed działaniem szkodliwych promieni UV.

Wróć do bloga