Litery podświetlane – rodzaje

Ze względu na chęć wyróżnienia się coraz więcej firm zamiast tradycyjnego szyldu wykonuje napis podświetlany. Oryginalny wygląd liter zapisuje się w pamięci odbiorców znacznie lepiej niż inne formy reklamy. Taki napis będzie widoczny niezależnie od pogody i pory. Jeśli zastanawiasz się nad tego typu inwestycją, najpierw przeczytaj, jakie są rodzaje i systemy podświetlanych liter.

Rodzaje liter

Podświetlane napisy można wykonać na kilka sposobów. Litery 3D produkuje się niezależnie od siebie, by na końcu połączyć je w jeden wyraz. Występują one w różnych stylach:

  • nowoczesnym,
  • minimalistycznym,
  • klasycznym,
  • futurystycznym,
  • nawiązującym do którejś z minionych epok.

Są one lekkie, łatwe w montażu i trwałe. Nie uszkadza je wilgoć ani promienie słoneczne. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ich grubość i wielkość musi współgrać z otoczeniem, by napis nie stał się zbyt przytłaczający. Innym rodzajem są litery przestrzenne na panelu. W przypadku tej formy bardzo ważny jest styl i barwa fasady. Może on się z nią zlewać lub dobrze się kontrastować. Oświetlenie wykonuje się na poziomie wypukłości liter lub panelu. Zaletą montażu tego rozwiązania jest łatwość ukrycia instalacji elektrycznej, którą swobodnie można poprowadzić za panelem.

Rodzaje lamp

Najpopularniejsze są litery podświetlane diodami LED. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Produkuje się je z lekkich i wytrzymałych materiałów jak np. aluminium, pleksi lub PCV. Dzięki temu są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Litery wykonuje się w różnych kształtach wielkościach i grubościach. Bez problemu można je dopasować do wymagań klientów czy przyjętej strategii reklamowej. Ze względu na to, że litery podświetlane mają stanowić całodobową reklamę, inwestorzy zastanawiają się także, jakie jest zużycie prądu. Dlatego warto zaznaczyć, że litery LED to rozwiązanie ekonomiczne i oszczędne.

Formą oświetlonych napisów, które kojarzą się głównie z czasami sprzed popularności współczesnych lamp, są neony. To odpowiednio wygięte rury, z których wydobywa się intensywne światło o określonej brawie. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnych technik sprawia, że współczesne neony są żywotne, odporne na niszczenie i działanie czynników atmosferycznych. Mogą one przybierać dowolne wymiary, kształty i kolory. Poszczególne elementy można ze sobą łączyć za pomocą specjalnych łączników. Tego typu napis jest niebanalną formą reklamy, która z pewnością przyciągnie wzrok wielu osób.  Ważne jest jednak dopasowanie napisu do miejsca, w którym ma się znajdować.

Rodzaje efektów świetlnych

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są litery blokowe, w których podświetlany jest front. Są one eleganckie i wytrzymałe. Sprawdzają się zarówno w punktach usługowo-handlowych, jak i w siedzibach przedsiębiorstw. Źródłem światła są dla nich neony lub świetlówki.

Litery LED mogą być dodatkowo wzbogacone w efekt halo. Jest to oddziaływanie świetlne, które wzbogaca napis o świetlistą aureolę. Najlepiej sprawdza się to w przypadku liter o kolorach ciemnych i czarnych, które są podświetlane od tyłu ściany. Taka kompozycja przyciąga wzrok, jednak nie oślepia i nie blokuje swobodnego czytania napisu. Bez problemu można go zauważyć nawet w nocy. Wymagane jest jednak mocowanie liter z pewnym dystansem.

Innym rodzajem efektu świetlnego jest black & white, który nadaje się literom LED wykonanym z aluminium lub pleksi. W tym przypadku także najlepiej sprawdzają się ciemne napisy i logotypy. Za dnia widoczny jest czarny napis, natomiast po zmroku zaczyna on świecić na biało i staje się widoczny w ciemności. Ta technologia doskonale sprawdza się do oznaczania budynków zabytkowych, które bazują na logotypach monochromatycznych.

Wróć do bloga