Metody nanoszenia nadruków na plandekach

Drukowanie na plandekach to popularna praktyka, której celem jest skuteczna komunikacja z potencjalnymi klientami, przekazywanie informacji o firmie czy promowanie marki. Podstawową funkcją plandeki jest zabezpieczanie transportowanego ładunku, choć obecnie stanowi ona także istotną formę marketingu. W tym artykule przedstawimy najważniejsze metody nanoszenia nadruków na plandeki oraz omówimy, od czego zależy ich trwałość.

Technika druku wielkoformatowego

Jedną z typowych metod nanoszenia nadruków na plandeki jest druk solwentowy wielkoformatowy. Technika ta polega na wykorzystaniu specjalistycznych drukarek atramentowych, które są w stanie drukować na dużych arkuszach. Ploter do druku wielkoformatowego nanosi grafikę bezpośrednio na materiał, zatem reklama na plandece musi powstać zanim zostanie on zamontowany na pojeździe. Podczas realizacji zleceń tego rodzaju stosuje się zazwyczaj prasę termiczną lub laminator.

Nadruki metodą szablonową

W przypadku, gdy grafika ma zostać naniesiona na już zainstalowaną plandekę, często wykorzystuje się grafikę wektorową. Technika ta sprawdza się przy prostych projektach, charakteryzuje ją także niski koszt oraz szybki czas realizacji. Jednak należy wiedzieć o tym, że farby stosowane w metodzie szablonowej niestety nie gwarantują takiej trwałości reklamy, jak druk wielkoformatowy.

Jak dbać o reklamę na plandece?

Trwałość nadruku na plandece zależy w dużej mierze od rodzaju użytego atramentu i sposobu jego wykonania. Często stosuje się tusze odporne na promieniowanie UV, ponieważ nie blakną one tak szybko pod wpływem słońca. Dodatkowo można zastosować laminację, aby ochronić reklamę przed deszczem i zanieczyszczeniami. Przy odpowiedniej konserwacji wydruki na plandekach mogą przetrwać nawet kilka lat.

Wróć do bloga