Na czym polega gięcie plexi?

Plexi, albo po prostu – szkło akrylowe, to syntetyczny materiał przypominający z wyglądu szybę. Charakteryzuje się dużą przezroczystością oraz łatwością obróbki, dzięki czemu wspaniale sprawdza się jako substrat do wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych. Zanim otrzymamy gotowy produkt, trzeba poddać plexi odpowiednim czynnościom, takim jak na przykład gięcie. Na czym dokładnie polega ten proces?

Co zrobić, aby zgiąć plexi?

Szkło akrylowe poddaje się formowaniu pod wpływem ciepła. Odpowiednią termoplastyczność uzyskujemy, podgrzewając plexi do wysokiej temperatury w miejscu uzyskania zgięcia. Ważne, aby to właśnie miejsce zostało właściwie wyizolowane. W przeciwnym wypadku ogrzana zostanie pozostała powierzchnia płytki, co może poskutkować deformacją w wielu miejscach. W internecie można znaleźć wiele metod na gięcie plexi domowymi sposobami. Amatorsko skonstruowane urządzenia grzewcze mogą stwarzać zagrożenie, a jakość produktu końcowego często pozostawia wiele do życzenia. Formowanie szkła akrylowego lepiej pozostawić zawodowcom. Dzięki temu mamy pewność, że element będzie spójny z całym projektem. Gięcie jest częścią bardziej złożonego procesu obróbki plexi. Do wytwarzania rozmaitych kasetonów, ekspozytorów czy standów komunikacyjnych stosuje się także frezowanie, cięcie i klejenie.

Ważne zasady podczas gięcia plexi

Istnieje kilka reguł, których trzeba się trzymać, aby cała obróbka przebiegła pomyślnie. Temperatura, w której płyta pleksi staje się termoplastyczna, jest różna w zależności od sposobu wykonania. Taka informacja powinna zostać uwzględniona przez producenta. Przed przystąpieniem do procesu materiał musi zostać dokładnie osuszony. Gięcie zawsze przebiega z uwzględnieniem kierunku, w którym przebiega ciepło. Po uzyskaniu pożądanego efektu, całość musi zostać schłodzona, aby zestalić materiał w tej pozycji.

Wróć do bloga