Rodzaje i zastosowanie tabliczek informacyjnych

Tabliczki informacyjne można podzielić ze względu na budowę, sposób montażu oraz przeznaczenie. Przekaz informacyjny będzie jednoznaczny i czytelny wtedy, gdy zostanie dopasowany do właściwej obudowy. W tym tekście możesz zobaczyć, jakie wyróżnia się tabliczki informacyjne, gdzie się je umieszcza i jakie pełnią funkcje.

Tabliczki zewnętrzne i wewnętrzne

Za pomocą tablic zewnętrznych umieszcza się opisy usług, informacje nawigacyjne, plany nieruchomości itd. Muszą one być solidnie wykonane oraz odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych jak np. deszcz, wiatr, promienie słoneczne, oblodzenie. Dlatego też wykonuje się je przeważnie z pleksi i aluminium. Tablice wewnętrzne używa się przede wszystkim do wskazywania kierunku oraz informowania o przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń. Są to tzw. tabliczki przydrzwiowe. Można w nich umieścić nazwę działu, osoby pracujące w danym pokoju oraz ich stanowiska. W recepcjach i na klatkach schodowych doskonale sprawdza się system cligo, który polega na tym, że tablica o dowolnych rozmiarach będzie mieć informacje stałe lub wymienne. Dzięki temu można opisać pokoje lub stanowiska tymczasowe i w razie potrzeby bez problemu je zmienić, lub przenieść na inne miejsce. Istnieje kilka sposobów montażu tabliczek wewnętrznych. Mogą one być samoprzylepne, wpinane do systemów rurowych, przyczepiane na magnezową spinkę, zawieszane na zaczepie, lub mocowane na przyssawkach.

Tabliczki jednostronne, dwustronne i kierunkowe

Tabliczki informacyjne dzielą się ponadto na jednostronne i dwustronne. Zastosowanie jednostronne sprawdza się wszędzie tam, gdzie użytkownicy mają tak wytyczoną drogę, by informacje zawarte na tablicach sprawdzały się tylko przy określonym kierunku. Są to np.  miejsca, gdzie wejście i wyjście są oddzielnymi ciągami komunikacyjnymi. Natomiast w przestrzeniach, w których użytkownicy poruszają się w różnych kierunkach, lepiej sprawdzą się tabliczki dwustronne. Mogą one wskazywać np. kasę, toalety, dojście na parking, a także innego rodzaju informacje. Pod względem przeznaczenia przede wszystkim należy wyróżnić tabliczki kierunkowe, których zadaniem jest wyznaczanie kierunku ruchu dla osób niezaznajomionych z daną przestrzenią. Są to przede wszystkim:

  • duże obiekty biurowe,
  • parkingi,
  • przejścia podziemne,
  • centra handlowe,
  • lotniska,
  • ścieżki przydrożne,
  • ścieżki edukacyjne (m.in. leśne i przyrodnicze),
  • drogi wewnętrzne,
  • ciągi komunikacyjne w innych przestrzeniach.

Tabliczki kierunkowe używane są także do oznaczania drogi ewakuacyjnej. Jest  to popularny rodzaj tabliczek, który występuje na zewnątrz i wewnątrz budynków, a także w formach jednostronnych i dwustronnych.

Wróć do bloga