Specyfika i zastosowanie druku UV wielkoformatowego

Druk UV jest nowoczesną technologią znajdującą zastosowanie w przypadku druku wielkoformatowego. Stanowi alternatywę dla konwencjonalnego druku solwentowego. Wykorzystywany jest w celach reklamowych do tworzenia szyldów, tablic informacyjnych czy banerów. Technologia UV umożliwia drukowanie na rozmaitych materiałach płaskich, takich jak np. płyty PCV, dibond, plexi, szkło, MDF, kartony i in. Istnieje też możliwość wykonania wypukłego druku UV wielkoformatowego.

Cechy charakterystyczne wielkoformatowego druku UV

Wielkoformatowy druk UV cechuje się wysoką jakością wydruku. Pozwala na tworzenie wydruków na różnorodnych materiałach twardych i płaskich bez konieczności stosowania nośników pośrednich, takich jak np. folie samoprzylepne. Jest to bardzo szybka metoda, która sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się sprawna realizacja materiałów reklamowych, gdyż zadrukowana powierzchnia schnie błyskawicznie, gwarantując trwałe efekty. Co ważne, technika UV jest też przyjazna środowisku.

Metoda ta jest nowa, ale coraz chętniej wykorzystywana ze względu na szereg zalet, które ją wyróżniają. Sam proces drukowania w dużym stopniu przypomina drukowanie domowymi drukarkami atramentowymi. Polega na rozpylaniu przez głowice kropli tuszu na materiale. Wykorzystywane są przy tym tusze polimerowe, a nadruk utrwalany jest światłem UV (specjalne lampy LED-owe są zainstalowane tuż przy głowicy drukującej). Promieniowanie UV inicjuje cały proces polimeryzacji nadrukowanego tuszu, dzięki czemu dochodzi do utrwalenia go na powierzchni. Na materiale pozostaje mocna, trwała, a jednocześnie dość cienka warstwa plastiku.

Główne zalety wielkoformatowego druku UV

Główną zaletą druku UV są trwałe rezultaty. Grafika odwzorowana jest w sposób wierny, ze wszystkimi detalami. Powstały wydruk jest odporny na warunki atmosferyczne. Może być z powodzeniem stosowany przy reklamie zewnętrznej, szyldach i tablicach informacyjnych. Podczas procesu drukowania nie wydzielają się szkodliwe substancje czy zapachy, które mogłyby zagrażać zdrowiu człowieka. Z tego też powodu wydruki tego rodzaju mogą być wykorzystywane we wnętrzach użytkowych, np. biurach, hotelach czy restauracjach.

Technika druku UV najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku druku wielkoformatowego, ale może być użyta również przy wydrukach tworzonych na niewielkich elementach czy materiałach o nieregularnych kształtach.

Wróć do bloga