Zasadnicze różnice między drukiem tradycyjnym a wielkoformatowym

Do najpopularniejszych rodzajów druku należy druk offsetowy oraz druk cyfrowy. I choć metody te są dość uniwersalne, jakość uzyskanych materiałów bardzo dobra, a cena korzystna, to nie sprawdzają się przy formatach większych niż A3, nie mówiąc już o banerach reklamowych. Przy tego typu zleceniach stosowany jest druk wielkoformatowy, którego rozmiary nie są wprawdzie ustandaryzowane, ale w praktyce to właśnie on jest wykorzystywany do druku większości plakatów, map i billboardów.

Na czym polega druk wielkoformatowy?

Nazwa druku wielkoformatowego odnosi się do rozmiarów materiałów, które można uzyskać za jego pomocą. Typowe urządzenia znajdujące się w domach czy biurach nie są w stanie wydrukować pracy o szerokości powyżej 42 cm. Druk wielkoformatowy nie służy jednak wyłącznie do druku dużych materiałów. Drukarka wielkoformatowa, zwana też ploterem, wykorzystywana jest również do wydruku naklejek lub tablic informacyjnych. Druk wielkoformatowy obejmuje między innymi druk solwentowy oraz druk lateksowy, a każdy z nich posiada inne zastosowanie.

Do czego używany jest druk wielkoformatowy?

Techniki druku wielkoformatowego są niezastąpione przy wykonywaniu materiałów reklamowych, które będą podlegały działaniu czynników atmosferycznych. Reklama outdoorowa, taka jak banery, plakaty, kasetony, reklamy na plandekach czy szyldy, musi być odporna na wilgoć, opady deszczu, zmienne temperatury i promieniowanie UV. Ze względu na trwałość wydruku, technika druku wielkoformatowego jest nieodzowna w przypadku kampanii reklamowych i informacyjnych w przestrzeni miasta. Stosuje się ją również do tworzenia witryn sklepowych. Za pomocą druku wielkoformatowego przygotowuje się też dokumentację budowlaną, między innymi projekty budynków i dróg, mapy czy plany instalacji.

Wróć do bloga